Menu główne
Strona główna
Informacje
Wychowawcy
LOK
Uwaga dopalacze!
Pomagają nam
Artykuły
Dane teleadresowe
Mapa
Świetlica - Miejsce dla Dziecka i Rodziny
Organizatorzy
Cele projektu
Partnerzy
Zajęcia
Zdjęcia
Klub Zielonych Przyjaciół Młochowa
Informacje
Akcje
Współpraca
Zdjęcia
Konkurs Plastyczny "Barwy Dzieciństwa"
Informacje
I edycja
II edycja
III edycja
Instytucje pomocowe
Zespół Interdyscyplinarny
Instytucje pomocowe
Przeciwdziałanie przemocy
Tęcza
Cele i zadania
Normy
Zaspokajanie potrzeb

Inne
Nasza Gmina
działy artykułów
działy newsów
rekomenduj nas
Statystyki
gości na stronie: 1

Licznik odwiedzin
(od 30.01.2012):
Na bloga liczniki
„Artysta jest organizatorem wyobraźni narodowej”. Opowieść o redaktorach „Sztuki i Narodu”.
28 listopada o godzinie 15.00 na wystawie Sztuka i Naród prezentowanej w siedzibie Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego odbędzie się wykład kustosza Piotra Prasuły z Muzeum Literatury w Warszawie, zatytułowany „Artysta jest organizatorem wyobraźni narodowej”. Opowieść o redaktorach „Sztuki i Narodu”. Serdecznie zapraszamy!!!

Wykład poświęcony będzie młodym, utalentowanym i odważnym twórcom miesięcznika literackiego „Sztuka i Naród”, który ukazywał się w Warszawie od 2 kwietnia 1942 roku do wybuchu powstania warszawskiego w sierpniu 1944 roku: muzykowi i kompozytorowi, nazywanemu przez przyjaciół „Chopinem konspiracji” a także publicyście i pomysłodawcy pisma Bronisławowi Onufremu Kopczyńskiemu; poecie Wacławowi Bojarskiemu - inicjatorowi złożenia wieńca z dedykacją „Geniuszowi Słowiańszczyzny - Rodacy” pod pomnikiem Kopernika; Andrzejowi Trzebińskiemu - niezwykle zdolnemu i wszechstronnemu twórcy, autorowi słów, które stały się ideowym hasłem SiN-owców: „Twórczość jest apostolstwem dobra”; Tadeuszowi Gajcemu oraz dozgonnemu przyjacielowi Gajcego i równie wybitnemu poecie - Zdzisławowi Stroińskiemu, a także najmłodszemu ze współpracowników pisma i najmniej znanemu - „ostatniemu na szaniec” Bernardowi Wojciechowi Menclowi - autorowi poematu o świętym Franciszku, który zginął w czasie powstania 13 września 1944 raniony przez niemieckiego snajpera na ulicy Marszałkowskiej. Analizując teksty, które ukazały się w „SiN-ie” autor wykładu przedstawi główny cel pisma młodych autorów, czyli stworzenie niepodległej kultury i zdobycie się na wielką sztukę narodową. Opowieść zakończy informacja na temat oryginalnych zbiorów jakie Muzeum Literatury pozyskało w trakcie prezentowania ekspozycji w Muzeum Literatury od 30 lipca do 30 grudnia 2014 roku.

Piotr Prasuła, kustosz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Dział Naukowo - Oświatowy, kurator i autor scenariusza stałej ekspozycji w Muzeum Adama Mickiewicza w Stambule w Turcji. Asystent kuratora stałej ekspozycji Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu na Ukrainie oraz Witolda Gombrowicza we Wsoli. Autor ekspozycji czasowych: „Tyrmand w Ameryce”, „Świat jest biblioteką”, „Myśl wolna jest”. Literatura drugiego obiegu”. Autor programu edukacyjnego wystawy „Sztuka i Naród”. Uczestnik sesji mickiewiczowskich w pałacu Top Kapi w Stambule w 2005 roku i w Pałacu Staszica w Warszawie w listopadzie 2014 roku. Obecnie zaangażowany w tworzenie Muzeum Sue Ryder w rogatce mokotowskiej na Placu Unii Lubelskiej w Warszawie oraz wystawy „Warszawa Kopczyńskich” w siedzibie Muzeum Literatury na Rynku Starego Miasta 20.
Krystyna Masłowska | 24.11.2015

Gmina Nadarzyn


Karta Nadarzyniaka

Kalendarz
Listopad
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Alberta i Leopolda

Biorytm
Najczęściej czytane
Pracownicy
Wyjazdy
Informacje ogólne
Cele i zadania
Normy postępowania
Dane teleadresowe
Prawa i obowiązki...
Potrzeby, jakie p...
Mapa
LOK
Linki© 2019 Ognisko Tęcza Nadarzyn, ul. Kościelna 2, 05-830 Nadarzyn, tel. (022) 739 73 11. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.009 | powered by jPORTAL 2 & UserPatch